B&B TRONIK  44-200 Rybnik     ul. Modrzewskiego 5     tel/fax (032) 4224259

 
 

INSTALACJA  WENTYLATORA WWSK

 

instalacja_wwsk.doc

1. Elementy składowe


W skład kompletu do zainstalowania wentylatora wchodzą:
- wentylator typu WWSK,
- kabel gumowy o dług. 10m i przekroju 5 x 0,75 mm2 z wtyczkami
- puszka przyłączowa z listwą i kondensatorem,
- 2 szt linki stalowa pokryta plastykiem z zaciskami (4 szt)
- wata mineralna
- instrukcja obsługi wentylatora, instrukcja montażu i zaświadczenie fabryczne z gwarancją,
 

 
 

2. Przygotowanie komina do instalacji wentylatora.


Stan techniczno-budowlany komina powinien zapewniać bezpieczeństwo dla instalatora oraz gwarantować stabilne mocowanie wentylatora. Należy zwrócić uwagę na zmurszałe cegły i wysypującą się zaprawę, którą należy naprawić. Wszelkie nieszczelności obmurza muszą być zlikwidowane a powierzchnia płyty zwieńczajacej komin powinna być wypoziomowana i równa. Komin winien spełniać wymogi określone obowiązującymi przepisami i normami.
 

 
 

3. Kanał wentylacyjny


Każda kotłownia powinna mieć sprawny kanał wentylacyjny, którego zadaniem jest odprowadzenie dymów pochodzących od paleniska kotła. Ten kanał, który zazwyczaj jest w sąsiedztwie kanału dymnego można wykorzystać do przeprowadzenia kabla zasilającego od wentylatora do kotłowni i tam też zlokalizować puszkę przyłączową.
Każdy kocioł, aby mógł spalać paliwo musi mieć zapewnione doprowadzenie powietrza. Ilość powietrza zależy od intensywności spalania. W tym celu należy w kotłowni wykonać otwór na zewnątrz budynku umożliwiający swobodny dopływ powietrza do kotła. Przekrój czynny otworu zależy od mocy kotła ale minimalny powinien wynosić 100 cm kwadratowych.
 

 
 

4. Transport wentylatora na komin.


W czasie transportu wentylatora należy zwracać uwagę na to, aby nie uszkodzić oblachowania, rynien i dachówek. Najlepiej wentylator założyć pasami na plecy jak plecak i w ten sposób wyjść na dach i komin a w szczególnych przypadkach posłużyć się wzwyżką budowlaną.

 

 
 

5. Zamocowanie i zabezpieczenie wentylatora.


Pierwszą czynnością jest ułożenie dwóch warstw (10 cm) waty mineralnej tak, aby można było całkowicie nakryć dolną blachą mocującą ułożoną watą. Nie można oczywiście przykrywać otworu wylotowego komina. Następnie na tak ułożoną watę położyć wentylator, który watę zmiażdży do grubości ok. 5 cm. Wszelkie nieszczelności trzeba uszczelnić wpychając dodatkowo w szczeliny watę. Ostatnią czynnością jest zabezpieczenie dolnej płyty wentylatora przed ewentualnym strąceniem przez huragan. Wykonujemy to przy pomocy linki tak jak na rysunku. Linki mocuje się do śrub (lub haków) wkręconych w obmurze komina. Linek nie należy naprężać służą jedynie do asekuracji w przypadku huraganu. Wentylator pod własnym ciężarem bardzo stabilnie stoi na kominie i wytrzymuje nawet bardzo silne wiatry, jednak lepiej jest zastosować w/w zabezpieczenie, które daje pełną gwarancję stabilności.
 

 
 

6. Obsługa kominiarza.


Wentylator jest tak skonstruowany, aby można było bez problemu dokonać czyszczenia komina. W tym celu należy odkręcić śrubę z oczkiem i odchylić wentylator na zawiasach. Zostanie odsłonięty otwór w dolnej blasze mocującej o średnicy 130 mm przez który można do komina wpuścić kulę wraz ze szczotką. Po zakończeniu czyszczenia śrubę należy ponownie zakręcić.
 

 
 

7. Konserwacja wentylatora WWSK.


W czasie sezonu grzewczego wentylator nie wymaga żadnej obsługi i może pozostać na kominie również poza sezonem. Zaleca się przed rozpoczęciem nowego sezonu usunąć nagromadzone złogi na konstrucji mocującej i łopatkach wirnika. Możemy dokonać tego posługując się np. wyciorem do butelek lub kawałkiem zaostrzonego drewna (aby nie uszkodzić powłoki antykorozyjnej). Dokonać ogólnego przeglądu wentylatora pod względem pewności mocowania i posadowienia wentylatora oraz prowadzenie i stan kabla zasilającego.
 

 

8. Jak palić?


Jest kilka zaleceń które należy przestrzegać: Podczas rozpalania zimnego kotła i komina należy ograniczyć wlot powietrza do popielnika, tak aby nie dopuszczać do gwałtownego rozpalania, gdyż grozi to pęknięciem obmurza, zapaleniem sadzy i przekroczeniem dopuszczalnej temperatury na wylocie komina. W czasie ustabilizowanego palenia wloty powietrza powinny być mocno przymknięte i należy pozostawić tylko nieznaczne szczeliny w furtce popielnika.
Generalna zasada: utrzymywać w pomieszczeniach stałą temperaturę, jedynie nocą można obniżyć o kilka stopni. Nie opłaca się schładzać domu (obmurza domu) bowiem forsowanie ogrzewania w późniejszym terminie celem doprowadzenia do temperatury normalnej jest związane ze znacznym zużyciem opału.
Używać węgla o małej zawartości części smolistych, bowiem nagromadzone złogi mogą doprowadzić do zakleszczenia wirnika wentylatora.


Uwagi eksploatacyjne


W czasie normalnej eksploatacji wentylator nie wymaga żadnych czynności obsługowych. W przypadku zauważonego braku ciągu – pomimo sygnalizacji pracy wentylatora należy dokonać prób załączenia przyciskiem ręcznym przy ustawionych maksymalnych obrotach, jeżeli to nie pomoże trzeba wentylator wyłączyć na trwale (wyjmując wtyczkę z gniazdka od sterownika, lub wyłączając cały sterownik) i sprawdzić na kominie czy nie został zakleszczony wirnik. (uwaga! zakleszczenie wirnika przy jednoczesnym zasilaniu wentylatora grozi spaleniem silnika)


Uwagi końcowe


Wentylator wyciągowy spalin kominowych jest zupełnie nowym rozwiązaniem na rynku krajowym. Jego zasadniczym przeznaczeniem jest wzmacnianie ciągu kominowego w niskim budownictwie, starym budownictwie, gdzie często są zbyt małe przekroje kominowe oraz przy stosowaniu nowoczesnych kotłów o wysokiej sprawności, gdzie mamy do czynienia ze znacznym schłodzeniem spalin.
Wentylator ponadto poprawia w znacznym stopniu komfort obsługi kotła, ponieważ dysponując tak dużym zapasem podciśnienia (regulowanego) można sobie pozwolić na rzadsze usuwanie popiołu z rusztu bez obawy utraty ciągłości palenia. Zaznaczyć należy również, że palenie z nadmiarem powietrza daje efekt całkowitego spalania a zatem ekologiczny oraz umożliwia spalanie gorszych gatunków paliw (o mniejszej kaloryczności).


Nigdy nie należy pracować z wentylatorem przy pełnym przepływie powietrza! Wlot powietrza pod ruszt musi być dławiony.

 

 

schemat montażowy

 

powrót